fot.unsplash.com

Wirtualna asystentka to osoba która zapewnia swoje usługi przy pomocy zarządzaniu firmą ze zdalnej lokalizacji – zazwyczaj zacisza własnego domu. Najczęściej podlegają jej zadania administracyjne, ale mogą też pomagać przy innych elementach związanych z prowadzeniem biznesu – wszystko zależy od tego jakie wymagania przedstawi przed nią pracodawca. Wirtualna asystentka musi być osobą bardzo sumienną i dobrze zorganizowaną, kluczową w tym zawodzie jest wysoka etyka pracy. Chciałabyś dowiedzieć się więcej o tym jak wygląda wykonywanie takiego zawodu? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Kim tak właściwie jest wirtualna asystentka?

Mówiąc w skrócie wirtualna asystentka to asystentka pracująca zdalnie. Taka praca może się odbywać na obszarze zorganizowanego biura, kafejki internetowej lub też najczęściej z własnego miejsca zamieszkania. Jest to wygodna opcja zarówno dla pracownika jak i pracodawcy – w tym przypadku unikamy komunikacji publicznej lub też jeżdżenia do pracy samochodem, dzięki czemu szanse na spóźnienie się do pracy są niewielkie. Dla pracodawcy jest to też duża oszczędność – nie musi on płacić za utrzymanie miejsca pracy, wystarczy że osoba którą zatrudnia ma dostęp do internetu i laptopa do komputera. Najczęściej wirtualne asystentki są zatrudniane przez przedsiębiorców lub też biznesy prowadzone online – te drugie często nie mają swojej siedziby w biurze. Dla niewielkich firm płacenie za utrzymanie miejsca biurowego może być po prostu nieopłacalne. Idealnym rozwiązaniem więc jest zatrudnienie pracowników którzy nie muszą przychodzić do żadnego biura.

fot.unsplash.com

Zadaniem wirtualnej asystentki może też być prowadzenie strony internetowej, odpisywanie na maile skierowane do biznesu który ją zatrudnia lub nawet zarządzanie mediami społecznościowymi. W dzisiejszych czasach promocja online jest bardzo ważna jeśli chcemy uzyskać wielki sukces. Reklamy na instagramie, facebooku czy snapchacie to coś co działa skuteczniej niż rozdawanie ulotek – dlatego istotne jest zatrudnienie odpowiedniej osoby która się nimi zajmie. W teorii do zadań wirtualnej asystentki może należeć wszystko czym zajmować się może personel pomocniczy. Praktycznie ma limitów co do zadań jakie można wykonywać na tej pozycji – to wszystko dzięki prężnie rozwijającej się obecnie technologii. Jedynymi rzeczami jakich nie może wykonać asystentka wirtualna to zadania typowo fizyczne – takie jak przyniesienie szefowi rano kawy, jednakże i to da się obejść i zamówić kawę z dostawą. Wirtualny personel pomocniczy może więc pomóc z marketingiem, dbaniem o stronę internetową, zadaniami administracyjnymi i wieloma innymi zadaniami.

fot.unsplash.com

Jak więc działa praca wirtualnej asystentki?

Zazwyczaj asystentki wirtualne zatrudniane są indywidualne na podstawie Umowy zlecenie lub też o pracę. Wszystko zależy od tego przy pracować dla jednego czy też kilku biznesów będą krótko czy też długoterminowo. Niektóre firmy mogą potrzebować asystentki tylko na kilka miesięcy, lub nawet na krótszy okres czasu. Może to więc być praca jako freelancer lub na stałe. Możliwości jest wiele – warto się zastanowić nad tym jaka opcja najbardziej nam odpowiada i podążać właśnie w tym kierunku. W swoim CV czy też liście motywacyjnym musimy powiadomić pracodawcę jakie umiejętności posiadamy i jakich zadań możemy się podjąć. Im więcej zdolności posiadamy tym lepiej wypadniemy na tle konkurencji, ale może się zdarzyć tak, że będziemy chcieli pracować tylko w jednym aspekcie – na przykład zajmować się tylko mediami społecznościowymi. Atrakcyjnej dla pracodawcy będziemy wyglądać z szerokim wachlarzem możliwości i kwalifikacji – ale w tej branży znajdzie się coś dla każdego. Jeśli więc uważasz się za osobę sumienna i dobrze zorganizowaną, a w dodatku preferujesz pracę z domu niż z biura – praca jako wirtualna asystentka to może być coś właśnie dla ciebie!