fot.unsplash.com

Co zrobić jeśli nie masz nic co mógłbyś wpisać do CV a wiesz, że w najbliższym czasie będziesz szukać zatrudnienia (zarówno dorywczego, jak i tego na stałe)? Tak naprawdę masz kilka opcji: praca w gastronomi (np. jako kelnerka), gdzie doświadczenie nie jest wymagane i praca jest dość „prosta” lub wolontariat. Choć praca wolontariusza nie jest płatna i właściwie, jak sama nazwa wskazuje, robisz to wolontaryjnie, czyli za darmo to z pewnością pozwoli ci na zebranie doświadczenia, wpisanie czegokolwiek do swojego CV, a także i na poznanie wielu nowych osób. Jak wygląda taka praca? Odpowiadamy! 

Praca wolontariusza – jak wygląda? Na co musisz się przygotować?

Praca wolontariusza tak naprawdę jest ciężka do opisania. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu będziesz wolontariuszem. Inne obowiązki ma osoba, która udziela się w schronisku dla zwierząt, inna, która współpracuje np. z domem samotnych matek, a jeszcze inna opiekuje się osobami starszymi czy wydaje posiłki bezdomnym. To, gdzie się udasz zależy tylko i wyłącznie od ciebie i od zapotrzebowania. Jeśli kochasz psiaki i kociaki i chciałbyś z nimi spędzić więcej czasu, a może nawet w przyszłości powiązać z nimi swoje życie i zacząć zarabiać na opiece nad nimi np. jako petsitter czy właściciel hotelu dla zwierząt, taki wolontariat w schronisku dla bezdomnych zwierząt naprawdę dobrze wygląda w papierach. Nie tylko jest to dobry krok pod względem „biznesowym”, ale także i prywatnym. W końcu nic tak nie uczy jak realne przeżycia. Czytać o tym możesz naprawdę długo, jednak dopiero pojawienie się na miejscu, sprzątanie boksu, karmienie czy zabranie psiaka na spacer, da ci prawdziwe doświadczenie, którego nie wyciągniesz z żadnej książki czy też artykułu.

Praca wolontariusza
fot.unsplash.com

Lubisz spędzać czas z osobami starszymi? Dom starców to strzał w dziesiątkę. Z pewnością nie jest to przyjemne miejsce i osoby, które się tam znajdują są naprawdę różne. Zarówno możesz trafić na przemiłą babcię, która z przejęciem opowie ci o swojej pierwszej miłości czy drugiej wojnie światowej, jak i na dziadka, który na sam twój widok będzie zmierzły i opryskliwy. Oczywiście nie możesz nikogo winić za zachowanie w stronę twoją czy innych wolontariuszy. Tym osobom również jest często. Wiele z nich jest po prostu samotnych. Właśnie w takich celach pojawiają się w domach starców wolontariusze. Mają oni za zadanie przede wszystkim spędzić z tymi osobami czas. Jeśli jest to możliwe, zabrać je na spacer czy na ławkę do parku, aby tam z nimi porozmawiać, pospacerować i po prostu zaprzyjaźnić się i pozwolić im poczuć się lepiej.

Kto jest idealnym wolontariuszem?

Tak naprawdę niezależnie od tego gdzie jesteś wolontariuszem, w każdym z tych miejsc musisz wykazać się nie tylko sporą motywacją i cierpliwością, ale także naprawdę ogromną empatią. Zarówno psiak, kociak, osoba starsza, jak i osoba bezdomna może potrzebować twojego wsparcia, pocieszenia, pomocnej dłoni czy nawet po prostu wspólnego spędzenia z tobą czasu. Nie możesz nikogo za to winić. Ważne jest jednak, aby tak naprawdę oddzielić grubą linią to, co robisz w formie wolontariatu od swojego prywatnego życia. Jeśli jesteś kimś kto nadmiernie przejmuje się każdą sprawą, zarówno tą poważną, jak i prawdziwą błahostką może ci być po prostu ciężko.

Praca wolontariusza
fot.unsplash.com

Z pewnością praca wolontariusza to nie zajęcie dla każdego. Jeśli źle się czujesz w danym miejscu czy po prostu zbyt cię to wszystko przytłacza – zrezygnuj. Naprawdę nikt nie będzie miał do ciebie pretensji o to, w końcu liczy się także i twoje zdrowie oraz szczęście. Wciąż zachęcamy cię jednak do spróbowania. Nic to nie kosztuje. Nic nie tracisz, a możesz naprawdę sporo zyskać. Ile razy jest tak, że wolontariusz w schronisku dla bezdomnych zwierząt kończy przygarniając jednego z podopiecznych? Ile razy jest tak, że osoba odwiedzająca dom starców, zaprzyjaźnia się z jedną z osób się tam znajdujących i kontakt utrzymuje się nawet przez lata? Sam widzisz. Do dzieła!