ile zarabia bankowiec

Jeśli nigdy do tej pory nie pracowałeś w banku, to pewnie słysząc o stanowisku bankowca masz przed oczami minimalną ilość obowiązków wraz z wysokim wynagrodzeniem… za nic. To brzmi jak plan idealny – niewiele robić, ale dostawać duże pieniądze. Z tego stwierdzenia prawdą jest tylko jeden fakt, a mianowicie ten, że bankowiec dużo zarabia. Jednak nie ma co mydlić sobie oczu – pracy na tym stanowisku może być tyle, że nieraz zabraknie nam doby na rozwiązanie wszystkich obowiązków! Z pewnością pomocne w tej kwestii stanie się doświadczenie, ponieważ to od niego zależy wysokość naszego wynagrodzenia na stanowisku bankowca. Co więcej, to także za jego sprawą będzie rosło! Poniższy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości związane z wypłatą bankowca.

Dzień z pracy bankowca. Na czym polega praca?

Zazwyczaj wychodzimy z założenia, że bankowiec to nikt inny, jak osoba pracująca w banku. Jest to oczywiście prawdą – a jego obowiązkiem w życiu codziennym podczas pełnienia zawodu jest opiekowanie się różnymi operacjami finansowymi, które z reguły spływają jako zlecenia od osób trzecich. Jednak nie każdy wie, że na tym nie koniec! Aby nazywać się bankowcem, wcale nie trzeba pracować w banku – to tylko część tego stanowiska, jednak absolutnie nieobowiązkowa. Często będą to zatem osoby, które mają kompetencje w zakresie innych aspektów związanych z finansami. Może to być między innymi analityk finansowy, który – zamiast opieki nad operacjami bankowymi – będzie zajmował się doradzaniem w tych kwestiach osobom, które mają wątpliwości związane z inwestycjami. Innym stanowiskiem również obejmującym zakres pracy bankowca jest księgowy. Jak widać, jest to dość szeroka dziedzina, w której można znaleźć przeróżne podkategorie. Dla uproszczenia i łatwiejszego przyswojenia wiedzy można jednak założyć, że bankowcem jest każdy, kto zajmuje się zawodowo kwestiami finansowymi wraz z operacjami bankowymi.

wynagrodzenie bankowca
fot. pixabay.com

Ile zarabia bankowiec? Czy warto nim zostać?

Często zadając takie pytanie, oczekujemy, że odpowiedź będzie jednocześnie prosta, konkretna i zgodna z prawdą. Jednak niestety nie jest to takie łatwe. Podobnie jak w przypadku wielu innych zawodów, tak i bankowiec podlega różnym czynnikom, dzięki którym wynagrodzenie jest ruchome. Wśród nich warto wymienić między innymi staż pracy w rozumieniu jego długości wraz z miejscami, w których zawód był odbywany. Jak można się zatem spodziewać, największe miasta oferują najwyższą wypłatę w ramach zawodu. Często zapominamy jednak o tym, że wraz z wynagrodzeniem wzrastają wówczas koszta stałe w postaci utrzymania się, ponieważ życie w dużych miastach jest względnie drogie.

Na samym początku swojej drogi dobrze wyedukowany bankowiec może liczyć na wynagrodzenie w postaci 2500-4000 złotych w skali miesiąca. To, w którym miejscu przedziału się znajdziesz, zależy od wyżej wymienionych i wielu innych czynników mających wpływ na finalną sytuację. Co więcej, im wyższe mamy doświadczenie i im więcej wiemy, tym większej wypłaty powinniśmy się domagać. Co za tym idzie, widełki, które podaliśmy powyżej, mogą w pewnym momencie wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Nie ma co się zatem zrażać, że na starcie kariery dostajemy wynagrodzenie w postaci 2500 złotych. To dopiero po jakimś czasie bankowiec może zarabiać coraz więcej, aż dojdzie do skali nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

bankowiec ile zarabia
fot. pixabay.com

Droga edukacyjna bankowca. Jak zostać bankowcem?

Jeśli przekonuje Cię samo stanowisko wraz z wypłatą, której można się spodziewać, na pewno zastanawiasz się, co trzeba zrobić, żeby zostać bankowcem. Otóż najlepszym wyjściem jest podjęcie odpowiedniej edukacji. Jej pierwszym krokiem będzie zatem ukończenie szkoły średniej o odpowiednim profilu, w szczególności warto zwrócić uwagę na ekonomiczny. Następnie warto podjąć studia z zakresu zarządzania i finansów lub ekonomii, ponieważ dzięki nim możemy skutecznie rozszerzyć swoją wiedzę.