Silne postanowienie nauki języka a następnie porzucanie tej myśli w wyniku braku czasu to bardzo powszechne zjawisko. Wiele osób jest w stanie utknąć na początkującym poziomie lub nieustannie uczestniczą w kolejnych kursach, które nie przynoszą żadnych efektów. Samodzielna nauka języka jest możliwa, ale wymaga konkretnego planu. Od czego zacząć?
Planowanie jest ważne
To właśnie ta czynność pozwala osiągnąć cel, zmotywować do dalszych działań i zwizualizować sukces. Dobry plan na naukę jest pozbawiony ogólników. Czym one są w kontekście nauki? To na przykład stwierdzenia: „Dziś wykonam kilka ćwiczeń gramatycznych” lub „Dziś poświęcę 30 minut na angielski”. Dobry plan zawiera konkrety. Dla wielu samodzielna nauka języka to dokładne cele.
- „Dziś napiszę kilka słów o sobie”
- „Dziś opanuję słownictwo związane z odzieżą”
- „Dziś utrwalę 15 czasowników w nieregularnej formie”
Brzmi jak plan, który narzuca konkretne działania, prawda? Tego właśnie potrzeba, by efektywnie uczyć się samemu. Ustalenia krok po kroku wymagają większych nakładów pracy i sprawnej organizacji, ale z pewnością można je odczuć w językowych postępach.
Nauka na wielu płaszczyznach
Wiele osób, które chcą samodzielnie nauczyć się języka, zakłada, że należy postępować podręcznikowo – jak w szkole lub na kursach. Wiele tam rozwiązywania zadań, uzupełniania luk, odmian czasownika i wkuwania słówek, mało natomiast praktycznych umiejętności.
Czytanie, pisanie, słuchanie, mówienie – te czynności pozwolą efektywnie opanować każdą warstwę języka. Nie należy ograniczać się do treningu wyłącznie jednej z nich. Kontakt z językiem powinien być różnorodny, by szlifować kluczowe umiejętności komunikacyjne.
Nastawienie i droga do celu
Jeśli ktoś niechętnie reaguje na samą myśl o samodzielnej nauce języka, istnieje bardzo mała szansa na to, że sama czynność będzie czymś przyjemnym. Powtarzanie w myślach lub na głos słowa „muszę” zamiast „chcę” z reguły z góry skazane jest na porażkę. Nastawienie jest kluczową kwestią w nauce. Zwiększa efektywność i sprawia, że każdy, nawet najdrobniejszy sukces, jest powodem do radości.
A gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym? Nagroda za osiągnięcie danego celu to świetna perspektywa. Ważne, aby wyznaczać sobie cele i systematycznie kroczyć obraną ścieżką, by na jej końcu odebrać coś, co będzie prezentem za podjęty trud.
Nauka od razu
Ciągłe zwlekanie i szukanie wymówek jest dobre dla osób bez ambicji. Nie warto wiecznie przekładać swoich celów, a zacząć je realizować natychmiast. Tu doskonale sprawdza się metoda małych kroczków – wystarczy jedno słówko dziennie, by po roku opanować podstawowe narzędzia do komunikacji. Wystarczy do tego dodać bardzo podstawową gramatykę, by móc porozumiewać się przy użyciu najważniejszych zwrotów. Prawda, że to niewielki wysiłek?
Wiele osób jest zdania, że samodzielna nauka języka nie jest możliwa do zrealizowania. Tymczasem nie trzeba nikogo przekonywać, że upór i systematyka są w stanie zdziałać cuda, bez konieczności nadwyrężania budżetu, by przeznaczyć go na kursy lub szkolenia.