A może to właśnie Ty jesteś osobą wśród znajomych, która zawsze potrafi obiektywnie spojrzeć na sytuację, wyjmując na chłodno wnioski i podejmując odpowiednie decyzje, tym samym rozwiązując wszelkie spory? Jeśli tak, to pewnie wiesz, że masz dobre zadatki na bycie sędzią! Z pozoru to prosty, miły i nieskomplikowany zawód, jednak to nie jest prawda. Stoi za nim wiele lat pracy, edukacji i zdobywania doświadczenia, które jest niezbędne na tym stanowisku. Chcesz wiedzieć, na czym dokładnie polega praca sędziego? Sprawdź najważniejsze informacje i dowiedz sie, ile zarabia sędzia.
Edukacja. Jak zostać sędzią? Studia i przygotowanie.
Jak można się spodziewać, aby móc myśleć na poważnie o pracy sędziego, trzeba mieć najpierw wykształcenie prawnicze. Ukończenie kierunku prawniczego jest ważnym elementem edukacji, ponieważ to właśnie ten moment otwiera nam dalsze drzwi do kariery sędziego, jaką jest złożenie aplikacji sędziowskiej. Czas jej odbywania to dwa lata, podczas których nauczysz się, jak korzystać z prawa w praktyce. Podczas tego czasu masz możliwość jednoczesnej pracy w sądzie, co pozwala na zobaczenie zawodu od środka i podjęcie decyzji, czy rzeczywiście jest to tym, czego w życiu chcemy.
Całość uprawnia nas do otrzymania stypendium. Odbycie aplikacji sędziowskiej zakończone jest egzaminem, który obejmuje wszystkie dziedziny prawa. Co więcej, aby móc zostać sędzią, musimy mieć ukończonych 26 lat, polskie obywatelstwo oraz pełnię praw. Ukończenie edukacji nie jest jednak gwarancją uzyskania pracy w zawodzie. Etaty są przeznaczone wyłącznie dla tych osób, które są najlepsze w zawodzie, dlatego nie zawsze dostaniemy pracę na wymarzonym stanowisku.
Początek kariery zaczyna się jednak od pracy na stanowisku asesora – to tutaj w ciągu trzech lat student jest oceniany pod czujnym okiem sędziego prowadzącego. Jego pozytywna opinia pozwala na przyznanie nominacji sędziowskiej prosto z rąk prezydenta Rzeczpospolitej.
Wynagrodzenie sędziego. Ile zarabia?
Samo przejście długiej drogi edukacyjnej sędziego może stanowić o jednym: wynagrodzenie należy do jednego z wyższych. Jednak poza latami edukacji warto pamiętać także o innych czynnikach, które wpływają na pensję – jest to między innymi miejscowość, w której się pracuje, renoma miejsca pracy, staż, czyli ile lat jesteśmy już w zawodzie. Profesja sędziego może pozwalać nam na zarobki w skali 8-9 tysięcy złotych w ciągu jednego miesiąca. Całość zostaje jednak dodatkowo uzupełniana przez premię w wysokości 1% całego wynagrodzenia – pozostałycyh 99% to pensja podstawowa.
Opis zawodu sędziego
Prawnicze zawody są nam znane nie od dziś. To właśnie do osób, które świetnie znają prawo, udajemy się w niepewnych sytuacjach, w których potrzebujemy zasięgnąć porady prawnej. Do zawodów, o których najczęściej myślimy podczas skojarzenia z prawem, poza adwokatem i prokuratorem, należy nikt inny, jak sędzia. To funkcjonariusz publiczny, który w dniu codziennym podejmuje się wymierzania sprawiedliwości na sali sądowej w przypadku różnych sporów rozgrywających się na sali sądowej.
Jedynym, co sędziego ogranicza lub, inaczej mówiąc, definiuje jego wybory, jest prawo. To właśnie dzięki jego znajomości sędzia ma możliwość odpowiedniego przygotowania do zawodu – prawo pozwala na skuteczne orzeczenie winy skazanego lub jego uniewinnienie we wskazanych przypadkach. Podejmowanie decyzji powinno za każdym razem uwzględniać wiele czynników, a wśród nich między innymi opinie biegłych, zeznania świadków, akt oskarżenia, istniejące dowody w sprawie, zdanie obrońców. To wszystko składa się na możliwość wysunięcia wniosków i podjęcia odpoiwedniej decyzji w zgodzie z tym, co mówi prawo.
Ważną kwestią pozostaje także struktura sądów jako placówek, które są podzielone na pomniejsze wydziały – każdy z nich ma inne obowiązki i kompetencje. Wymienić można zatem prawo karne, cywilne, rodzinne, opiekuńcze i pracy. Podział był konieczny ze względu na dużą obszerność dziedziny, jaką jest prawo i ułatwienie funkcjonowania placówek.