Coraz częściej spotkać można nowych trenerów personalnych, którzy próbują swoich możliwości w układaniu planów treningowych i dietetycznych dla swoich podopiecznych. Nieraz pracują na siłowniach, innym razem – przez Internet, korespondencyjnie. Jakakolwiek nie byłaby forma zatrudnienia trenera personalnego, jest to zawód jak każdy inny. Co właściwie należy do obowiązków osoby na takim stanowisku?
Praca trenera personalnego – na czym ona polega?
Wbrew pozorom praca trenera personalnego to nie tylko machanie sztangą i uczenie tego osób, które chcą wyglądać nieco lepiej. Osoba w tym zawodzie musi mieć kompetencje treningowe, dietetyczne, ale także psychologiczne i pedagogiczne. Trener personalny prowadzi podopiecznych, którzy są w różnym wieku – zarówno na emeryturze, jak i w ostatniej klasie liceum. Musi potrafić przeprowadzić trening z każdym, niezależnie od stopnia zaawansowania. Co więcej, nie ma znaczenia cel treningowy danej osoby – czy chce schudnąć, czy nabrać trochę kilogramów – trener musi umieć współpracować z każdym.
Trener personalny a dieta
Przyjęło się, że trener personalny dba zarówno o dietę swoich podopiecznych, jak i o treningi. W takiej sytuacji bierze pod uwagę wszelkie istotne informacje, które uzyskuje przed podjęciem współpracy, i układa odpowiedni jadłospis. Do najważniejszych danych, które należy przekazać trenerowi personalnemu, należą wszelkie stwierdzone niestrawności, preferencje żywieniowe czy choroby wpływające na posiłki. Oznacza to, że trener personalny nie tylko określa stosunek makroskładników i kilokalorii dla każdej przeciętnej osoby – musi także mieć szeroką wiedzę, która pozwoli mu na dobranie odpowiednich produktów. Przykładowo: dla osoby chorującej na niedoczynność tarczycy trener będzie musiał znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które nie zaogni problemów zdrowotnych. Potrzebuje zatem wiedzy medycznej. Często współpraca z trenerem personalnym może jednak polegać wyłącznie na przypisaniu odpowiedniego stosunku makroskładników i kilokalorii – jest to jednak rozwiązanie dla osób bardziej zaawansowanych, które potrafią dobierać składniki niskoprzetworzone do swoich posiłków.
Trener personalny – treningi
Aspektem oczywistym w pracy trenera personalnego są treningi. Osoba zajmująca się przygotowywaniem podopiecznych do osiągnięcia celu musi mieć na uwadze wiele kwestii, prowadząc różne plany treningowe. Przede wszystkim ważne są możliwości danej osoby – nie można jej przeciążyć zbyt dużą intensywnością lub obciążeniem. Co więcej, plany powinny być ułożone pod konkretne cele tych osób – oznacza to tyle, że trener personalny nie może mieć jednej formatki, którą daje wszystkim swoim klientom. Obowiązkowe jest indywidualne podejście do każdego podopiecznego i dostosowanie planu do osiągnięcia założonego celu. Treningi mogą odbywać się stacjonarnie na siłowni – wówczas zainteresowana osoba spotyka się z trenerem personalnym i wykonuje rozpisane ćwiczenia pod jego czujnym okiem. Największą zaletą takiego rozwiązania jest nauka odpowiedniej techniki. Ćwicząc samemu w domu, nietrudno o kontuzję, które zazwyczaj zdarzają się z powodu nieumiejętnego wykonania treningu. Trener personalny dba o to, żeby nikomu nie stała się krzywda, a wykonywane ćwiczenia przynosiły określone efekty.
Trener personalny online
To najwygodniejsza opcja współpracy dla każdego, kto nie ma możliwości dojazdu na siłownię. Wówczas trener personalny ocenia założenia i cele danej osoby i na tej podstawie komponuje plan treningowy i dietetyczny wysyłany drogą mailową. Zazwyczaj w parze idą tutaj cotygodniowe raporty w postaci tabeli wymiarów podopiecznego oraz jego zdjęć. To najważniejszy moment w pracy trenera personalnego – na podstawie raportów ocenia, czy wdrażane plany idą w dobrą stronę, czy wymagają edycji lub poprawy. W ten sposób trener również ma oko na całą sytuację i może zareagować w odpowiednim momencie. Rozwiązanie z współpracą trenerską online jest też z pewnością o wiele tańsze – zarówno dla podopiecznych, jak i trenerów. Nie generują się żadne koszty związane z wypożyczeniem sali, a także nie musisz pracować przez dwie godziny aż do skończenia treningu przez daną osobę.