W dzisiejszych czasach praca przed komputerem nikogo już nie dziwi. Powstają coraz to nowsze profesje, które są odpowiedzialne za konkretne sektory – zarówno sklepy internetowe, jak i strony różnych usług. Dziś posiadanie własnego miejsca w sieci zdaje się być obowiązkiem dla każdej marki, jeśli chce być rozpoznawalna oraz prestiżowa. Co więcej, pojawia się stanowisko analityka danych, który także jest osobą niezbędną w całym procesie – to on bowiem dba o to, by wszystko się spinało i dawało odpowiednie wyniki. Kim jest i czym zajmuje się analityk danych? Na czym polega jego stanowisko? Czy trudno jest osiągnąć sukces w tej kategorii zawodowej? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
Analityk danych – opis zawodu
W każdej firmie powinno pojawić się stanowisko w postaci analityka danych. Dlaczego jest on tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że to osoba, która będzie zajmowała się zarówno gromadzeniem, jak i analizą najważniejszych danych w firmie, a następnie wykorzystania ich do przygotowania nowych i udoskonalania istniejących strategii i planów marketingowych, a także biznesowych marki. Analityk jest zatem kimś profesjonalnie wyszkolonym – posiada bowiem wysokie umiejętności matematyczne, analityczne oraz – przede wszystkim – umiejętność logicznego myślenia.
Co więcej, to stanowisko wymaga bezbłędnej organizacji swojej pracy – to dzięki temu możliwe jest osiągnięcie sukcesu oraz spinanie końca z końcem w kwestii obowiązków, które są niesamowicie rozległe. Brak dobrej organizacji może negatywnie wpływać na działania firmy. Same analizy, których podejmuje się w dniu codziennym analityk danych, mają służyć przede wszystkim poprawie sytuacji finansowej danej firmy. Praktycznie wygląda to zatem tak, że osoba na tym stanowisku musi wykorzystywać obliczenia matematyczne do ustalenia strategii, dzięki której marka może liczyć na realny zysk obrotów.
Najważniejszym celem pracy będzie zatem ocena szans i ryzyka, które wynikają z konkretnych działań. Analityk danych jest niezbędnym stanowiskiem w każdej firmie – to dzięki niemu możliwy jest ciągły rozwój i doskonalenie marki, a przynajmniej poprawa jej opłacalności. Obowiązki mogą być także rozszerzone o poszukiwanie różnego rodzaju błędów w dotychczasowych działaniach firmy, sporządzania analizy wstępnej czy przeprowadzania badań finansowych oraz ich analiz. Pracownik będzie zatem nieustannie zdobywał wiedzę oraz kwalifikacje w zakresie analizy danych na wiele różnych sposobów.
Analityk danych – jak zostać?
Najważniejszym aspektem w przypadku pracy jako analityk danych jest umiejętność przywiązywania uwagi do szczegółów oraz analiza trendów naukowych. Niezbędna będzie zatem tutaj umiejętność obsługi komputera. Samo stanowisko będzie wymagało nieustannego wykorzystania umiejętności technicznych, które przełożone zostaną na analizę danych poprzez zaawansowane programy komputerowe. Aby móc myśleć o pracy jako analityk danych, trzeba posiadać udokumentowaną zdolność matematyczną, informatyczną oraz ekonomiczną.
Co więcej, na tym stanowisku niezbędne będzie także stałe posługiwanie się pakietem MS Office, a także innymi programami komputerowymi, zatem należy mieć to na uwadze podczas składania swojego CV w firmach. W większości przypadków koniecznym wymogiem będzie posiadanie wyższego wykształcenia oraz kilkuletniego doświadczenia w podobnym miejscu. Kartą przetargową może być także wysoka znajomość języka angielskiego oraz doświadczenie w pracy z różnego rodzaju programami statystycznymi czy systemami relacyjnych baz danych.
Analityk danych – wynagrodzenie
Wiele czynników wpływa na to, ile można zarobić jako analityk danych, jednak badania wśród respondentów wskazują na to, że wynagrodzenie jest w tym przypadku bardzo wysokie. Wiąże się to jednak bezpośrednio z umiejętnościami oraz doświadczeniem – im jest ich więcej, tym wyższej pensji można się spodziewać. Aktualne dane wykazują, że analityk danych wynagrodzenie ma na poziomie od 2 do nawet 10 tysięcy złotych w skali miesiąca.