Kiedy zaczynasz swoją karierę zawodową, możesz martwić się, że nie masz wystarczającego doświadczenia, aby zostać przyjętym do pracy. Pamiętaj jednak – każdy kiedyś zaczynał, a duża ilość prac dostępnych na rynku nie wymaga wstępnego doświadczenia: wszystkiego nauczysz się na miejscu.
Gdzie pracodawcy nie wymagają doświadczenia – wakacyjne prace
Chyba każdy z nas podjął lub myślał kiedyś o podjęciu pracy wakacyjnej, która pomogłaby nam uzbierać pieniądze na wymarzoną podróż lub połączyć jedno z drugim. Wakacyjne prace mają to do siebie, że są sezonowe. Najczęściej co roku zatrudniane są inne osoby, dlatego tego rodzaju praca nie jest skomplikowana i łatwo wdrożysz się w nowe obowiązki. Chyba najciekawsza jest praca wakacyjna nad morzem, która oferuje wiele opcji. Możesz w niej między innymi sprzedawać produkty na plaży, pracować w budce w lodami lub na przykład wykonywać tatuaże malowane henną. Każda z tych czynności jest prosta, dodatkowo zdobędziesz przydatne w późniejszej pracy doświadczenie w handlu i pracy z klientem.
Często prace wakacyjne wykonują również osoby zaraz po liceum, aby nazbierać pieniądze na swój wymarzony kierunek studiów. Jeśli będąc po maturze nadal nie wiesz, z czym powinna być związana Twoja ścieżka zawodowa, jakie studia wybrać doradza A.edu.pl.
Praca dla studentów – korepetycje, copywriting, transkrypcje
Zdarza się, że podczas studiów również będziesz potrzebować dodatkowych pieniędzy. Aby połączyć studia z pracą, najlepiej jest wybrać zawód, który nie przeszkodzi Ci w zajęciach i pozwoli dostosować grafik do ćwiczeń na uczelni. Bardzo dobrym rozwiązaniem są w tym przypadku korepetycje. Tego rodzaju praca jest najlepszą opcją szczególnie dla osób studiujących specjalistyczne kierunki, pozwalające bez trudu podzielić się wiedzą potrzebną na przykład maturzystom. Studenci mogą dostosować godziny pracy do zajęć na uczelni, gdyż umawiają się z klientem indywidualnie.
Jeśli masz żyłkę do tworzenia treści, lub po prostu lubisz pisać na klawiaturze, możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i poszukać zleceń copywriterskich lub na transkrypcje. Istnieją w sieci platformy, które umożliwiają wrzucenie gotowych tekstów, które następnie kupują osoby lub agencje potrzebujące treści. Minusem są stosunkowo niskie stawki, ale po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia i skompletowaniu portfolio, będziesz mógł wybierać w zleceniach.
Transkrypcje natomiast to nieco prostsza forma pisania i polega na przepisywaniu gotowych słuchowisk czy wypowiedzi. Jeśli sprawnie piszesz na maszynie, masz dobry słuch i słuchawki, w tej dziedzinie możesz spokojnie zarobić niemałe kwoty.
Kelnerowanie i praca na recepcji
Bardzo wielu studentów zaczyna swoją karierę zawodową od kelnerowania. To idealny pomysł, aby popracować nad umiejętnościami komunikacji z klientem. Kelnerowanie i praca za barem odbywa się najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz w weekendy, co również pozwoli Ci połączyć pracę ze studiami. Jeśli znajdziesz klimatyczne miejsce, możesz do takiego lokalu zaprosić swoich przyjaciół ze studiów – spędzisz z nimi czas a dodatkowo zarobisz pieniądze.
Dobrą opcją jest również praca na recepcji lub w hotelu. Większość systemów hotelowych jest dość prosta i można nauczyć się ich w ciągu kilku godzin. Najważniejszy jest uśmiech i dobre podejście do klienta.